Silný nárůst instalovaného výkonu v solárních zdrojích z posledních let začíná mít v Evropě reálné dopady na budoucnost dalších projektů. Před týdnem tak požádal o ochranu před věřiteli dánský developer Better Energy, který byl v posledních letech jedním z největších hráčů na tamním trhu. Kromě zhoršené ekonomiky provozu spojené s nízkými spotovými cenami elektřiny během jara a léta tamní projekty podle expertů čelí i růstu nákladů na připojení do soustavy.
Evropa v posledních letech zažívá prudký růst instalací nových fotovoltaik, který zesílil s příchodem energetické krize a růstem cen energií. Spolu s rostoucím výkonem fotovoltaik v síti roste ale i počet hodin, kdy ceny elektřiny na spotových trzích klesají ok nule nebo do záporných hodnot. Stejně tak se začínají více projevovat omezení v elektrizačních soustavách, kdy je stále obtížnější nadvýrobu z některých zemí vyvézt.
„Existují limity, kolik instalovaného výkonu určité technologie můžete vměstnat do elektrické sítě, kde poptávka zaostává a kde úzká místa v soustavě brání exportu přebytečné energie během hodin s vysokou výrobou,“ řekl serveru Montel Flemming Sorensen, senior viceprezident professional Evropu v poradenské společnosti LevelTen Vitality.
Před negativním dopadem propadu cen na krátkodobých velkoobchodních trzích varují zájmové organizace již delší dobu, přičemž podle CEO asociace SolarPower Europe současný solární boom v Evropě není udržitelný a poptávka po nových fotovoltaikách zpomalí.
„Nasycení fotovoltaickými instalacemi v Dánsku je příliš vysoké, což má nepříznivý vliv na ceny elektřiny, a tedy i na ekonomiku projektů,“ dodal Sorensen.
Ceny elektrické energie, které si mohou solární parky zajistit prodejem své výroby na krátkodobém organizovaném trhu, se podle serveru Montel za poslední rok v Dánsku propadly na 75 % průměru cen na tamním spotovém trhu. Tento jev je způsoben poklesem spotových cen právě v období nejsilnější výroby fotovoltaik, které nejen v Dánsku dokáží během jarních a letních měsíců často stlačovat spotové ceny blízko ok nule nebo dokonce do záporných hodnot.
Ceny elektřiny na spotu stále častěji klesají ok nule
Zatímco v letech 2021 a 2022 byly záporné ceny na dánském trhu relativně ojedinělým jevem, loni a letos jejich počet prudce vzrostl na stovky hodin. Nejčastěji ceny klesaly do záporných hodnot právě v době výrobní špičky fotovoltaik okolo poledne. Vývoj situace na dánském trhu zachycují následující dva grafy, kdy první uvádí počet a rozložení hodin s nulovou či zápornou cenou v roce 2021 a následující v roce 2024.
Podle Sorensena klesající realizované prodejní ceny professional solární elektrárny zvyšují rizika spojená s takzvanými PPA, neboli smlouvami o dodávce elektřiny. Právníci tak podle něj musí vynakládat zvýšené úsilí při vyjednávání, jak tato rizika sdílet mezi výrobci a odběrateli solární energie.
V podobném duchu se vyjádřil i Thomas Aarestrup-Jensen, politický ředitel dánské lobbistické skupiny professional obnovitelné zdroje Inexperienced Energy Denmark. Podle něj tamní solární sektor čelí dvojímu problému, kdy kromě nasycení trhu solárními zdroji vzrostly i náklady na jejich připojování. Tyto faktory tak podle něj způsobují problémy developerům nových zdrojů, jako například společnosti Higher Vitality.