Poslední aukce na podporu onshore větrných elektráren v Německu zažila vůbec nejvyšší účast v historii. S více než 500 projekty o instalovaném výkonu přes 6 GW tak byla aukce zcela zaplněna. Vyšší míra konkurence ve srovnání s předchozími koly tak pomohla mírně snížit vysoutěžené ceny, ty se však stále drží blízko cenového stropu stanoveného pro tyto aukce.
Německo v letošním roce uspořádalo celkem čtyři kola aukcí pro onshore větrné elektrárny. Situace se v této oblasti začíná postupně zlepšovat poté, co zemi dlouhodobě trápil nedostatek nových projektů. V prvním ani druhém kole se sice aukce rovněž nepodařilo zaplnit, ve třetím a čtvrtém kole byla situace diametrálně odlišná. Již třetí letošní kolo zažilo rekordní účast investorů, přičemž do posledního kola developeři přihlásili dokonce dvojnásobný objem nabídek.
Ve čtvrtém kole, které proběhlo na začátku listopadu, německý síťový regulátor nabídl k soutěžení přes 4 GW výkonu. V tomto případě regulátor nesnižoval původně plánovaný objem, a to vzhledem k nárůstu počtu reportovaných projektů se zajištěnými povoleními.
Do aukce developeři podali celkem 528 nabídek na projekty se souhrnným instalovaným výkonem 6,083 GW. Objem projektů tak převýšil objem aukce o polovinu a zároveň se jednalo o vůbec nejsilnější aukci v historii. Podle regulátora se jednalo o první aukci od února 2022, kdy objem přihlášených projektů překonal původně plánovaný objem aukce.
V aukci si nakonec podporu zajistilo 348 projektů s celkovým výkonem 4,098 GW. Vysoutěžené ceny se pohybovaly mezi 69,3 a 73,5 EUR/MWh, což je strop stanovený pro tento druh aukcí. Vážený průměr cen činil 71,5 EUR/MWh, což je ve srovnání s minulým kolem pokles o necelá dvě eura. Ani velmi silná konkurence tak v Německu nezvládá stlačit ceny v aukcích na znatelně nižší úroveň.
Podobně jako v minulém kole připadalo nejvíce úspěšných projektů na spolkovou zemi Severní Porýní-Vestfálsko (1256 MW). Na dalších příčkách se umístily Dolní Sasko (606 MW) a Meklenbursko-Přední Pomořansko (429 MW). V aukcích pro větrné zdroje tak nadále dominuje větrný sever země.
Za vyšším zájmem developerů mohou stát plánované změny v podpoře
Vyšší zájem investorů může být rovněž motivován plány na úpravu německého mechanismu podpory OZE, kdy by nové zdroje již nedostávaly podporu v období záporných cen elektřiny. V současné době platí pro různé zdroje, v závislosti na roku uvedení do provozu, různá pravidla omezující podporu.