Povinná výbava auta pro rok 2020

Povinná výbava auta pro rok 2020

V našem světě se stále něco mění, a to včetně předpisů, vyhlášek, nových pravidel, zákonů a tak podobně. Člověk se v tomto koloběhu jednoduše ztratí a těžko pak dohledává, co všechno vlastně musí udělat. Nejinak tomu je také v oblasti automobilové dopravy, konkrétně vaší povinné výbavy. Předpisy ohledně povinné výbavy se neustále upravují, takže není jednoduché aktuální podobu neustále sledovat. Máme pro vás průvodce povinnou výbavou pro rok 2020.

Od roku 2018 platí nová pravidla, která zjednodušila požadavky na obsah povinné výbavy. Zjednodušení se týkalo žárovek a pojistek, které už u sebe nemusíte dále vozit. Podobným zjednodušením si prošla také autolékárnička.

Co se změnilo?

Pokud si nejste jistí, co všechno byste měli vozit ve vašem autě, pojďte se s námi podívat na aktuální složení povinné výbavy. Přeci jenom kontrola povinné výbavy je častým úkonem policistů při provádění silniční kontroly, takže je lepší být připravený než překvapený.

V roce 2020 by vaše povinná výbava měla obsahovat hlavně:

  • reflexní vestu
  • výstražný trojúhelník
  • lékárničku

Sada pojistek, která bývala povinná v minulých letech již není potřebná. Stejně tak již nemusíte vozit náhradní žárovky. Pokud se ptáte, proč přišla změna vyhlášky, máme pro vás jednoduchou odpověď. Technologie šly opravdu rychle dopředu, automobilový průmysl nevyjímaje a současná auta už jsou technicky natolik složitá, že už si žárovku nebo pojistku stejně sami nevyměníte. Nezbývá tak nic jiného než zajet se sebemenší poruchou do servisu. Bohužel automatizace a vysoký počet elektronických součástek auta si vybírá svou daň.

Rezerva není povinná, když…

Kromě možnosti nechat náhradní pojistky a žárovky doma můžete letos nechat doma také rezervní kolo. Tedy, pouze za splnění určitých předpokladů. Povinná výbava auta se tak může lišit podle následujících možností. Pokud je váš vůz vybaven dojezdovými pneumatikami, které jsou opatřeny funkcí, umožňující indikaci defektu a dostatečným nouzovým dojezdem, nemusíte vozit rezervní kolo vůbec.

Řidiči tak mohou zainvestovat do nových pneumatik a ušetřit místo vyhrazené pro rezervní kolo. Pokud ale nebojujete s místem nebo vám rezerva nijak nepřekáží, je lepší ji mít. Přece jenom jistota je jistota. Ještě jedna alternativa je teď možná. Jestliže máte zajištěnou asistenční službu a službu výměny nebo opravy poškozených pneumatiky v rámci celé České republiky, povinnost vozit s sebou rezervu se vás také netýká. Poslední možností, jak se rezervy zbavit je alternativa v podobě sady na opravu pneumatik. Rozhodnutí je na vás, každopádně výměnu kola musíte mít nějakým způsobem zajištěnou, ať už její výměnou, opravou nebo příjezdem asistenční služby.

Rezerva auta

Patříte-li do staré školy a nedisponujete ničím z výše uvedeného, budete muset dále vozit náhradní sadu v podobě ráfku s pneumatikou a výměnnou sadou. Ta se skládá z klíče na šrouby a příručního zvedáku.

Změnami prošla také lékárnička

Lékárnička prošla také několika změnami a opět jsou to změny, které minimalizují její obsah. Od roku 2018 už s sebou nemusíte v lékárně vozit trojcípý šátek, náplasti s polštářky a plastovou roušku. Pravděpodobně nejlepší změna je ale konec povinnosti obměňovat lékárničku z důvodu konce její expiraci. Letos již můžete jezdit i s lékárničkou, která má starší datum expirace. Samozřejmě dbejte na to, aby byla lékárnička kompletní a jestliže z ní něco použijete, nezapomeňte to doplnit.

Kromě úlev jsou ale také věci, které v lékárničce stále musíte mít, jedná se o:

  • obvaz s jedním polštářkem
  • obvaz s dvěma polštářky
  • náplast hladká cívka
  • škrtící obinadlo
  • rukavice
  • nůžky
  • isotermická fólie (200×140 cm)

Cestování v zahraničí

Pokud se chystáte na výlet do zahraničí, nemusíte si s povinnou výbavou lámat hlavu. Platí totiž tzv. vídeňská úmluva, která říká, že auto by mělo být vybaveno podle země, ve které je registrováno. Nemusíte se tedy podřizovat nařízením týkajících se povinné výbavy v zemích, které navštívíte. Každopádně jistota je jistota a někdy může rozdílná výbava policisty překvapit. Pokud v zemi zůstáváte delší dobu, není od věci si výbavu doplnit. Předejdete tím případným problémům.

I z tohoto důvodu všem doporučujeme si při jízdě do zahraničí raději přibalit vlečné lano a reflexní vesty pro všechny spolujezdce. To je takové základní doporučení, které může v některých oblastech pomoci.

Polsko

Chystáte-li se do Polska, pamatujete na to, že svícení je povinné i ve dne. Minimální hloubka dezénu pneumatik je 1,6 milimetrů. Polsko má speciální postup pro tažení nepojízdného vozidla. Výstražný trojúhelník musí být v situaci, kdy je taženo nepojízdné vozidlo umístěn na levé zadní straně vozidla. Pro vozy, které jsou registrovány v Polsku je povinné mít ve výbavě hasící přístroj.

Rakousko

Při cestě do Rakouska dbejte na to, že mlhovky jsou povoleny pouze za špatné viditelnosti, tedy při mlze, dešti a padajícím sněhu. Minimální hloubka dezénu je 1,6 milimetrů u osobních vozidel a 1 milimetr u mopedů. Pokud vystupujete z auta mimo obec, je povinné nasadit si reflexní vestu. Reflexní vesty by měly odpovídat normě EN 471. Pokud máte vůz půjčený, nezapomeňte si doklad o tom, že ho užíváte legálně. Rakousko má poměrně přísné předpisy, takže je lepší vyjet do země opravdu připravený.

Slovensko

Sousední Slovensko si potrpí na umístění GPS, zařízení nesmí být umístěno ve středu předního skla a nesmí bránit řidiči ve výhledu. Minimální hloubka dezénu je 1,6 milimetrů a při opuštění vozidla mimo obec si musíte nasadit reflexní vestu.

Německo

V Německu si musíte dát pozor hlavně v zimě. Vozy tam musí v označených úsecích používat řetězy, takže řetězy do Německa určitě přibalit. Pravidlo platí i pro vozy s pohonem všech čtyř kol. Minimální hloubka dezénu je standartních 1,6 milimetrů. Německo má také rozdílné normy pro svícení. Světla musí mít ve dne rozsvícené pouze motocykly a mopedy, auta mají povinnost rozsvěcet pouze v tunelu.

Další země

Pokud se chystáte vyrazit na dovolenou do Chorvatska vozy kategorie N musí povinně vozit hasící přístroj. Povinné je také tažné lano, náhradní kolo a sada náhradních žárovek, které už u nás povinně vozit nemusíme. Češi často vyrážejí také do Itálie, tam si dejte pozor pouze na sněhové řetězy, které musíte mít v zimním období ve výbavě.

Jestliže se vydáte do Francie, budete potřebovat alkohol tester. Předpisů je zkrátka mnoho, ale ve většině zemí by vám měla stačit klasická česká povinná výbava vozidla, jelikož výbava je závislá na zemi, ve které je vůz registrovaný. Máte-li auto registrované v Česku můžete jezdit kdekoliv se základní povinnou výbavou, která je platná na území České republiky.

Je tedy vidět, že se povinnosti v určitých zemích liší, každopádně byste se základní českou výbavou neměli mít nikde problém. Reflexní vesty u nás sice nejsou povinné, ale mohou se hodit. Stejně tak jako tažné lano. Povinné není, ale rozhodně dokáže vyřešit spoustu problémů.

Povinná výbava pro rok 2020

Pojďme si nakonec ještě zopakovat, co všechno je na našem území povinné.

  • klíč na matice kol (kromě vozů s možností nouzového dojetí)
  • příruční zvedák (kromě vozů s možností nouzového dojetí)
  • rezervní kolo nebo lepící sada (kromě vozů s možností nouzového dojetí)
  • výstražný trojúhelník
  • reflexní vesta
  • autolékárnička

Pokud cestujete na motocyklu, je vaše povinná výbava rozdílná od té v automobilech. Vozit s sebou musíte náhradní pojistku, reflexní vestu a lékárničku pro motocykly (na rozdíl od automobilů je nutné hlídat expiraci).

Teď už byste měli vědět, jak má vypadat nová povinná výbava. Úprava z výbavy odstraňuje položky, které jsou nepotřebné nebo je lze nahradit nějakou alternativou. Rozhodně řidiče potěší, že už nemusí neustále hlídat datum expirace a stačí pouze kontrolovat úplnost lékárničky. Pokud vyjedete do zahraničí neměli byste mít problémy s klasickou českou povinnou výbavou. Povinnou výbavu totiž určuje země, ve které je auto registrováno. Přejeme příjemné, bezpečné a klidné cestování.

Komentáře k článku

Přejít nahoru