Pozor na inzerci půjček, jsou plné podvodníků!

Pozor na inzerci půjček, jsou plné podvodníků!

Čas od času se můžeme dostat do situace, kdy se rozhodneme vzít si půjčku. Pokud se nejedná o zbytečnost typu dovolená, nejnovější mobil, či kosmetický zákrok, ale něco skutečně užitečného a platného, nemusí být úplně špatné financovat nákup pomocí spotřebitelského úvěru. Výběr možností je celkem bohatý. Pokud se podíváme na tři základní cesty, kterými se lze vydat, jedná se o tyto:

A potom je tu ještě jedna oblast. Inzerce půjček. Jistě jste se s řadou takových inzerátů setkali i vy. Uvažujete, že na uvedené číslo zavoláte a sjednáte si schůzku? Přesvědčíme vás o tom, že to není správná cesta.

Inzerci najdete téměř všude

Je jedno, kde se po půjčce poohlížíte. Pokud jde o různé podvodné inzeráty, dříve nebo později se s nimi stoprocentně setkáte. Taková inzerce půjček může mít mnoho podob. Jistě jste se setkali například s klasickými letáky, nebo dokonce inzeráty na různých veřejných nástěnkách, v obchodech či na řadě dalších míst. Zde inzeruje řada různých poskytovatelů celkem pravidelně.

Nevyhnete se jim ani v případě, kdy pátráte na internetu. Stačí zabrousit na některý z inzertních webů, který příliš nekontroluje inzerenty, a rázem zjistíte, kolik takových pochybných nabídek na vás napříč kategoriemi vykoukne. A to nemluvíme o klasickém spamu, který vám může den co den chodit do emailu. Už toto všechno dohromady může svědčit o tom, že férový poskytovatel půjček nemá ani jednu věc zapotřebí. To je dobré si uvědomit hned v samotném úvodu.

Několik charakteristických znaků nepřehlédnete

Inzerce půjček může být plná pochybných nabídek, do kterých když se začtete tak zjistíte, že mají mnoho společného. Jsou zde jasné charakteristické znaky, které ukazují už na celkovou pochybnost, v některých případech dokonce i na nelegálnost dané nabídky. Co má většina takových inzerátů společného?

  • Kontaktem je pouze telefonní číslo. Informace o poskytovateli chybí
  • Nabízeny jsou částky od stovek korun, po desítky milionů
  • Lákáno je na snadné vyřízení, bez složitého prokazování bonity

Už to, že u konkrétního inzerátu není jméno poskytovatele, by vás mělo trknout. I nebankovní poskytovatelé musí mít licenci, z čehož plynou i určité povinnosti. Mezi ty patří i fakt, že je povinností každého zjišťovat bonitu žadatele a tak eliminovat možné předlužování. Proto férový poskytovatel, i z nebankovního segmentu, nemůže nabízet půjčku bez alespoň základního prověření bonity.

Místo smlouvy pouze směnka

Zavolat na dané číslo a sejít se, je velkou chybou. A kývnout na nabídku půjčky je chyba ještě větší. I proto, že když už peníze dostanete – což není vždy jisté, nemůžete mnohdy počítat s žádnou reálnou a férovou smlouvou, od které by se dalo odstoupit, nebo která by vám dávala jakákoliv práva. Mnohdy se tyto podvodné půjčky poskytují na směnku, která je sice uznatelným dokumentem, ale často výhodný jenom pro věřitele.

Ze směnky totiž nevyplývá nic, v čem byste měli oporu, pokud byste se chtěli proti nevýhodné půjčce bránit. Budete zde mít uvedeno jenom to, k jakému dni splatíte jakou částku. A to je vše. Nikdo tak nikdy oficiálně nemá šanci zjistit, kolik jste si půjčili a jak velký byl reálný úrok. I když směnka může v porovnání s několikastránkovými smlouvami působit jednoduše a výhodně, raději ji nepodepisujte. Nemáte v ní následně jakoukoliv oporu.

Lichva je zakázaná, ale…

Jistě jste si vědomi toho, že lichva je v naší zemi oficiálně zakázána a tak nemáte obavy z toho, že by pochybná půjčka byla úročena až astronomickým úrokem. I k tomu ale dochází a docházet bude. Jak je to možné, že jsou půjčky od lichváře i nadále poskytovány nebohým žadatelům? Odpověď najdete ve směnce a v tom, že na ní není uvedeno:

  • Kolik jste si půjčili
  • Jaká byla úroková sazba
  • Jak vysoké je RPSN

Je na ní pouze suma, kterou musíte vracet. A je jasné, že případný lichvář nikdy před nikým nepřizná, že vám půjčil několikanásobně méně, než po vás nyní chce. A buďte si jisti, že toto je běžná praxe. Úroky přesahující stovky procent jsou u lichvářských půjček běžné. A proč na ně člověk kývne? Jelikož zoufalý člověk dělá zoufalé věci.

Půjčit si od soukromých osob reálně nejde

Opět se vraťme k faktu, že dnes musí mít každý poskytovatel finančních prostředků licenci od České národní banky. To se týká jak bankovních poskytovatelů, tak i nebankovních společností. Už z tohoto principu je nereálné, aby vám nějaký férový soukromý poskytovatel peníze nabídl, s dobrým úrokem a smlouvou. Půjčit si od soukromých osob reálně nejde. Tedy pokud nejde o takzvané P2P půjčky, které jsou však zaštítěny konkrétní společností s licencí a vše probíhá zcela anonymně. To je na rozdíl od inzerce půjček zcela jiný případ.

Skončit lze bez půjčky, i bez vlastních peněz

Inzerce půjček může mít ještě jedno negativum. Pomineme situaci, kdy dostanete peníze od lichváře, nejčastěji na směnku. Pochybné inzeráty od soukromých osob totiž mohou skrývat ještě jedno riziko, mohou být plnohodnotným podvodem. Ten, který inzerát zveřejnil a ten který se s vámi spojil a sešel, neměl nikdy v úmyslu vám peníze poskytnout. Od začátku šlo o jeho vypočítavé jednání.

A jak na něm bude profitovat? Odpověď jsou poplatky. Zatímco u férových bank a nebankovních poskytovatelů s licencí jsou poplatky minulostí, na pochybném trhu s půjčkami o ně budete požádáni. A může se jednat pochopitelně i o několik tisíc korun, které budou splatné předem. Vy je člověku, na kterého máte jenom telefonní číslo, dáte, a nikdy se s ním neuvidíte. Takto jednoduše tyto podvody fungují.

Jak vybrat správného poskytovatele půjčky?

Jako první doporučujeme vynechat všechny chytáky, se kterými je spojena inzerce půjček. Nikde nedostanete peníze bez prověřování, bez dokládání různých informací, a za pár minut na ruku. Snažte se prohlédnout tyto podvody a raději si požádejte u těch poskytovatelů, kteří před vámi v první řadě nic netají. Dohledat si u nich můžete:

  • Název, IČ i jejich sídlo
  • Kontaktní telefony a emailové adresy
  • Adresy jednotlivých poboček a klientských center

Pokud se jednoduše dopátráte těchto tří informací, máte velkou jistotu toho, že jste nenarazili na podvodníka, ale jednáte s férovým poskytovatelem. Pro úplnost je vhodné ještě ověřit si platnost jeho licence, a pokud i zde je vše v pořádku, můžete se zaměřit na jeho nabídku. S výběrem vám také pomůže portál 5nej.cz, na kterém naleznete podrobné srovnání půjček.

Jak vybrat správnou půjčku?

I zde platí několik pravidel, které je na místě zohlednit a které je vhodné brát v potaz. Základem každé půjčky by mělo být ověření toho, nakolik je výhodná. Zatímco u pochybných inzerátů se nedozvíte nic, u férových poskytovatelů zjistíte například základní úrokovou sazbu, i konkrétní modelový příklad. Nejvíce se však doporučujeme zaměřit na RPSN. Tedy na roční procentuální sazbu nákladů, která je tím hlavním vodítkem při výběru. Jedná se o hodnotu, která se musí povinně uvádět a platí zde jednoduchá úměra. Čím je tato sazba nižší, tím je půjčka výhodnější.

Když máte jasno o výhodnosti, nepodceňujte ani samotnou charakteristiku půjčky. Tedy to, zda vám bude k dispozici suma, kterou požadujete, nebo zda výše splátky odpovídá vašim možnostem. Pokud je i toto vyhodnoceno kladně, můžete se zaměřit i na možné výhody, které se k půjčkám vážou. Třeba možnosti odložení nebo odpuštění splátek, změna data splátky, úprava výše splátky, nebo řadu dalších věcí, díky kterým si lze úvěr v budoucnu přizpůsobit potřebám, nebo aktuální situaci. A to ať už se pro vás vyvíjí pozitivně, nebo negativně.

Přejít nahoru