Chystané změny ve státní podpoře domácích solárních zdrojů, která se má v příštím roce snížit, razantně zvýšily počet objednávek nových fotovoltaik, v posledních týdnech až několikanásobně. Domácnosti chtěly stihnout ještě staré dotační podmínky, peníze na fotovoltaiku pro rodinné domy jsou už vyčerpány. Vyplývá to z informací firem, oborových svazů a Státního fondu životního prostředí (SFŽP).
Ministerstvo životního prostředí na začátku prosince ohlásilo chystané změny v dotačním programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Úřad plánuje omezit podporu dotace na solární elektrárny. Nově budou určeny pro zařízení s výkonem maximálně do pěti kilowattů, tedy polovinu dosud podporovaného výkonu.
Klesnout by podle zástupců sektoru měla i maximální výše dotace. Podle nich jsou změny pro obor příliš razantní a ohrozí další rozvoj sektoru v ČR. Oznámení ministerstva vyvolalo prudkou reakci mezi domácnostmi. Podle Cechu akumulace a fotovoltaiky (CAFT) se během devíti dní po oznámení změn vyčerpaly stamiliony dotačních peněz.
„Lze to číst dvěma způsoby – domácnosti se buď bojí, že na jejich projekty nezbudou žádné peníze, protože ministr Petr Hladík avizoval, že pro Novou zelenou úsporám nebude mít dost peněz. Anebo domácnosti nechtěly čekat na nové podmínky a snížení dotace. Navíc je možné, že stejně jako my nechápou, proč by měly být dotován polystyren nebo vata víc než vlastní zdroj energie,“ řekl předseda CAFT Aleš Hradecký.
Peníze ve standardním programu NZÚ byly pro letošní rok vyčerpány, potvrdil SFŽP. „Příjem žádostí na fotovoltaiku se nadále uskutečňuje ve výzvách Oprav dům po babičce a ve všech třech výzvách pro bytové domy. Až do vyčerpání alokace je možné žádat i o fotovoltaický ohřev vody ve výzvě NZÚ Light pro seniory a domácnosti s nižšími příjmy,“ uvedl fond.
Například společnost Raylyst eviduje v prosinci růst počtu objednávek a předobjednávek o 45 procent ve srovnání s předchozím měsícem. „Je zřejmé, že pro domácnosti byl rozdíl v dotační podpoře rozhodující, a ti, kdo mohli a projekt domácí fotovoltaiky již měli připravený, dlouho neváhali,“ řekl manažer pro inovace Raylyst Solar Michal Petřek.
Několikanásobně větší počet uzavřených smluv na instalace hlásí také firma Acetex. „Důvod tohoto skokového navýšení je jednoznačný, lidé chtěli stihnout současné výhodnější podmínky, a získat tak vyšší dotaci,“ podotkl jednatel společnosti René Milota.
Společnost Somi zaznamenala v posledních týdnech nárůst zájmu o fotovoltaiku až o 50 procent. „Také naše firma se snažila všechny rozjednané zákazníky zapracovat do systému a zajistit jim dotaci ještě za starých podmínek,“ uvedla výkonná ředitelka Somi Applications and Services Yveta Sammon.
Oboroví zástupci chtějí s ministerstvem o nových podmínkách NZÚ ještě jednat. „Možnost nových peněz pro domácnosti vidíme například v převodu sedmi miliard korun, které jsou dnes plánovány pro velké baterie, které je ale podle něj nepotřebují, protože mají výbornou návratnost i bez dotací,“ řekl předseda Komory OZE Štěpán Chalupa.